Pirinç Tanesinden Bile Küçük Bilgisayar Geliştirildi ??

Dünyanın En Küçük Bilgisayarı 
Michigan Üniversitesi'nde görevli bir grup araştırmacı, bir pirinç tanesinden bile küçük bilgisayar üretmeyi başardı. Dünyanın en küçük bilgisayarı olan bu minik teknoloji harikası sadece 0.3 mm.
Eee boyutlar bu kadar küçük olunca akla gelen ilk soru "Bu bilgisayar nasıl çalışıyor?" oluyor.
Her Geçen Gün Yeni Bir Rekor Kırılıyor
Mart ayında IBM tarafından yapılan ve dünyanın en minik bilgisayarı olarak kayda geçen mini-bilgisayarın rekorunu kırarak daha da küçük bir bilgisayara imza atan araştırmacılar zor bir işi başardı.Her ne kadar 'bilgisayar' olarak adlandırılsa da bildiğimiz anlamda bilgisayarın tüm işlemlerini elbette tek başına yerine getiremiyor.
Gerçekten Bilgisayar Denilebilir Mi?
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacı David Blauw da bu soruya cevap vermekte zorlanıyor. Henüz bu minik teknolojiye bir bilgisayar denilip denilmemesi konusunu aralarında tartıştıklarını belirten Blauw, henüz tam bir karara varamadıklarını da belirtiyor.
Depolama Birimi Yok 
Micro Mote adını taşıyan bu minik cihazın içinde herhangi bir depolama birimi yok. Bu da elektriği kesildiğinde yapılan işlemlerin silindiği anlamına geliyor.
Işığı Elektriğe Dönüştürüyor
Işığı elektriğe dönüştüren fotovoltakik teknolojisinden yararlanan Micro Mote, veri transferi yapabiliyor. Bunlara ek olarak sıcaklık sensörü olarak da kullanılabilen bu minik bilgisayar, ortam sıcaklığını ölçebiliyor.
Kanser Araştırmalarında Kullanılacak
Bu minik bilgisayarın ilerleyen dönemlerde ses ve video desteğine kavuşması ve kanser çalışmalarında kullanılması bekleniyor. Bir sonraki rekor kıracak bilgisayar ise şimdiden merak konusu!

haberler.com

Авторское право © 2013 - 2019 Alfaturizm.com™ Все права защищены.

СЛЕДЬТЕ ЗА НАМИ В СОЦИАЛЬНЫХ СЕТЯХ  

info@alfaturizm.net
+90538 051 28 38
АНТАЛИЯ / ТУРЦИЯ